Штучний інтелект може стати новим інструментом у мирних переговорах й навіть допомогти укласти мирну угоду про завершення війни в Україні.
Про це пише The Economist.
В умовах глобальних конфліктів та динамічних політичних альянсів дипломати потребують сучасних інструментів. Одним із таких інструментів стають моделі штучного інтелекту. Вони допомагають оперативно адаптуватися до змін і краще розуміти позиції інших сторін.
Проєкт Strategic Headwinds
Цей проєкт створений Центром стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS) за участі Ради національної безпеки США. Його мета – підтримати західних дипломатів у перемовинах щодо України. У центрі розробки – лабораторія Futures Lab, що створила симулятор мирної угоди на основі даних експертів, аналітики ЗМІ та архіву з 374 мирних угод.
Користувачі можуть вводити свої пріоритети, після чого модель генерує проєкт угоди та оцінює прийнятність його положень для ключових сторін.
AI-боти як політичні радники
Futures Lab також розробляє аватари ШІ, натхненні стилем відомих лідерів. Наприклад, «Xibot» моделює поведінку Сі Цзіньпіна. Серед інших – ШІ в стилі Джорджа Паттона, Чингісхана та Сунь Цзи. За словами Бенджаміна Дженсена, «боти стимулюють креативність».
Каліфорнійський університет у Берклі створює універсального порадника ШІ, навченого виключно на документах NSC з 1951 року. Його перевага – ширший спектр «голосів» і точок зору.
Деякі моделі, як-от DeepSeek, Gemini, Llama, показали надмірно агресивну поведінку під час симуляцій.
«Llama вирішив застосувати силу у 45% випадків», – зазначає Жаклін Шнайдер зі Стенфорда. «Інші, навпаки, були надто поступливими».
Інтеграція з теорією ігор
Наступна фаза розвитку – поєднання симулятора з теорією ігор, що дозволить логічно оцінювати дії сторін на основі мотивацій. Серед інновацій – модель «Конкуренція в тіні технологій» та відомий Predictioneer’s Game Брюса Буено де Мескіти. Його модель вже довела свою ефективність, зокрема, у передбаченні початку перемовин щодо України у 2025 році.
«Потенціал ШІ у переговорах про безпеку є справді чудовим», – вважає Роуз Геттемюллер, провідна американська переговорниця щодо договору Новий СНО.
У майбутньому дипломатичні угоди можуть укладати не люди, а штучні інтелекти. Чи зможуть реальні люди втримати свої стільці за столом переговорів – невідомо.
Запис Моделі ШІ можуть допомогти Україні та РФ укласти мирну угоду спершу опубліковано на НОВИЙ ФОРМАТ.