В Україні за час дії ринку земель сільгосппризначення (з липня 2021 року) було укладено майже 371,3 тис. угод з купівлі-продажу землі, які охопили площу 832,4 тис. га.
Про це йдеться у аналітичному огляді ринку земель в Україні, підготовленому «KSE Агроцентр» спільно з Програмою USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО).
Фахівці зазначають, що середньомісячна вартість гектара у 2023 році була на рівні 37,1 тис. грн, а торік цей показник зріс на 19,4% і сягнув 44,3 тис. грн. Тенденція до зростання продовжилась і у 2025 році, адже середньомісячна ціна гектара землі досягла 50,2 тис. грн, що на 13,3% перевищує аналогічний показник минулого року.
«Середньозважена ціна гектара у травні зросла до 52,1 тис. грн, що є рекордним значенням за весь час існування ринку сільгоспземель. Примітно, що цей показник є рекордним не лише в національній валюті, а й у перерахунку на долари США», — додають фахівці.
Середньозважена ціна усіх земель за результатами перших 5 місяців 2025 року становила 1255 $/га, а для так званих «товарних земель» вона сягнула 1305 $/га, що перевищує вартість сільгоспземель навіть на момент відкриття ринку, незважаючи на знецінення національної валюти.
Завдяки зростанню вартості сільгоспземель, суттєво збільшилась і капіталізація ринку. Так, у період з грудня 2024 року по травень 2025 року капіталізація ринку земель сільськогосподарського призначення зросла на 277,6 млрд грн, що збільшило вартість активу для землевласників, а також потенційний обсяг кредитних коштів, які аграрії могли б залучити під заставу сільгоспділянок. Станом на кінець травня 2025 року загальна капіталізація ринку сільгоспземель в Україні сягнула 2 154 млрд грн, або $51,9 млрд. Природно, ціни в Україні суттєво відрізняються від регіону до регіону.
Велика частка транзакцій стабільно укладається за ціною, близькою до НГО (нормативна грошова оцінка земельної ділянки, мінімальна ціна продажу для колишніх підмораторних земель). Так, 2023 року майже 54% укладались за ціною, що не перевищує НГО більше ніж на 2%.
«Цей показник поступово знижується. Так, 2024 року частка подібних транзакцій вже становила 47%, а 2025 року — 44%. Скорочення частки транзакцій, що укладаються за ціною, близькою до НГО, може бути спричинене підвищенням активності юридичних осіб на ринку, які в середньому сплачують вищі ціни на сільгоспземлі порівняно з фізичними особами – покупцями сільськогосподарської землі. Отже, фактичні ринкові ціни на землю можуть бути вищими, аніж наведені у звіті показники», — додають аналітики.