Вирощувати кукурудзу останніми роками стало ризиковано й клопітно. Нині важко вгадати можливий рівень незбитковості культури до моменту її збирання, тому багато господарств обирають шлях тотальної економії. Однак економія має бути розумною і не призводити до втрат урожаю надалі.
Економити на протруйнику, особливо коли йдеться про кукурудзу, вельми небезпечно. По-перше, в багатьох випадках це єдиний фунгіцидний захист, який ми використовуємо, а хвороби накопичуються в геометричній прогресії. По-друге, шкодочинність ґрунтових шкідників, сисних і злакових мух останнім часом надзвичайно зросла. Тому до початкового захисту кукурудзи слід підходити відповідально і сплановано.
Останні чотири роки на території України різко зріс відсоток розвитку гельмінтоспоріозів (Helmirithosporium turcicum Pass.) на кукурудзі. Перший прояв цього захворювання — невеликі білуваті, а потім бурі довгасті плями на листі з темно-коричневою облямівкою. За високої вологості в центрі плям утворюється бурувато-оливковий наліт спороношення грибів у вигляді чорної повстяної плісняви. Пізніше тканини всередині плям висихають і стають світлими. Розмір плям поступово збільшується, вони досягають 10 см і більше, часто зливаються й охоплюють майже всю пластину листа, спричиняючи всихання.
Уражується спочатку нижнє листя, поступово хвороба поширюється на верхні яруси. Плями можуть утворюватися також на обгортках качанів, але качани при цьому не уражуються. При сильному ступені ураження рослини стають сірими, ніби пошкоджені морозом або посухою. Хвороба може завдавати суттєвої шкоди. Якщо гельмінтоспоріоз листя розвивається до появи приймочок, збитки урожаю можуть сягати 50%. Сильне інфікування листя викликає передчасну загибель рослин.