З початку війни сільгоспвиробники змушені були змінити логістику експорту вирощеної продукції, а також частково переорієнтуватися на більш рентабельні культури. Площі ріпаку та сої почали зростати, стабільною на українських полях лишається кукурудза. Більша частина експорту цих культур орієнтована на біодизельні та біоетанольні потреби й кормовиробництво.
Щоб постачати на ринки ЄС своє збіжжя, українським агровиробникам і трейдерам необхідно мати сертифікацію сталого розвитку та викидів вуглецю ISCC EU, яка є глобальним стандартом екологічно чистої та відповідально виробленої біомаси, біопалива та побічних продуктів. По суті, ця міжнародна система встановлює принципи виробництва, переробки та торгівлі біомасою і біопаливом. Стандарт охоплює всі етапи ланцюга постачання — від вирощування сировини до постачання кінцевого продукту.
За словами засновниці та СЕО І.P.Cert Оксани Просоленко, сертифікація ISCC означає, що агровиробники відповідають вимогам європейських закупівельників. Тож аграріям це, відповідно, надає доступ до більш маржинальних ринків та підтвердження статусу надійного партнера, який відповідає вимогам сталості ЄС.