В експозиції представлені українські землі на історичних картах упродовж тисячоліття, зокрема карти знаменитих європейських картографів — Ніколя Сансона, Йоганна-Баптиста Гоммана та Юбера Жайо.
У приміщенні Дипломатичної академії при МЗС України розпочалася виставка «Terra Ucrainorum», де зібрані мапи українських земель, впродовж тисячоліття.
Організаторами виставки стали сама Дипломатична академія України імені Геннадія Удовенка та Музей історичного центру міста Києва.
Відкритя виставки у Дипломатичній академії. Фото: GDIP Media Center
«Україна є не просто частиною європейської цивілізації, а є країною і народом, який має величезний історико-географічний спадок, що підтверджений тисячами примірників давніх карт», — переконані ініціатори проєкту.
На їхню думку, ці старовинні мапи розвінчують відомий російський сучасний наратив, про те, що України ніколи не існувало, а її, начебто «видумав» Ленін.
Серед представлених історичних мап, найдавнішою є карта «Східна Європа до кінця 13-го століття», складена за Літописом Руським.
В експозиції представлені українські землі на історичних мапах. Фото: Тетяна Асадчева
«У XVII століття Україна була однією з найбільш ретельно картографованих територій Європи. І карти, що є не лише географічними, але й політичними та історичними документами, засвідчують її існування і відсутність росії, назви якої немає на жодному зі зображень», — підкреслюють куратори проєкту.
Фрагмент експозиції. Фото: Тетяна Асадчева
Це підтверджують тогочасні відомі європейські картографи Ніколя Сансон, Йоганн- Баптист Гоммана та Алексіс — Юбер Жайо.
На мапі Юбера Жайо, виданої в Амстердамі у 1692 році територія сучасної України позначається, як «Vkraine ou pays des cosaques» (Україна Земля козаків). Цікаво, що на північний схід від неї позначено «Окраїну» (Okraina), що відповідає землям донських козаків.
Фрагмент експозиції. Фото: Тетяна АсадчеваСтаровинні мапи розвінчують відомий російський сучасний наратив, що заперечує існування України. Фото: Тетяна Асадчева
Цікаво, що на мапі Жайо, Крим не входить до складу Московії й півострів позначений як окрема держава. У XVII столітті на його теренах було Кримське ханство, яке неодноразово виступало союзником запорізьких козаків у війні проти московського царства.
На думку істориків, голландська мапа була переопрацьована з карти Ніколя Сансона, який вважався одним з найвидатніших картографів XVII століття. В його доробку є чимало мап України, створених на основі Генеральної (1648) і зі Спеціальної (1650) карт України французького військового інженера Гійома Левассера де Боплана.
Мапа України 1919 рік. Фото: Тетяна Асадчева
Ще однією цікавою історичною мапою з експозиції є карта «La republique Ukainienne», представлена на Мирній конференції у 1919 році. На момент її роботи відбулася визначна історична подія: Українська народна республіка та Західноукраїнська народна республіка підписали Акт Злуки, утворивши після цього єдину державу.
Створюючи цю мапу, українські делегати керувалися головним критерієм — наявністю на цих територіях етнічної більшості, зафіксованої переписами та етнографічними картами.
«На цій мапі територія УНР певною мірою відповідає кордонам, затвердженим Берестейським договором: крім Волинської, Київської, Чернігівської, Полтавської, Катеринославської, Подільської, Харківської та північної частини Таврійської губерній, вона також включає Холмщину, південну частину Полісся (Берестя, Пінськ, Мозир). До складу УНР увійшли також етнічні українські землі: Білгород, Новий Оскіл, Валуйки, Богучар, Таганрог, Кубань включно з Азовом, Єйськом, Новоросійськом, Туапсе, частина Бессарабії та Крим.
Виставку створили Дипломатична академія України імені Геннадія Удовенка та Музей історичного центру міста Києва. Фото: GDIP Media CenterПобачити виставку можна до 27 жовтня. Фото: GDIP Media CenterВиставка — не просто колекція мап, вона є свідченням незламного духу нашої нації. Фото: GDIP Media Center
Оригінали деяких давніх карт, представлених на виставці, знаходяться у Відділі картографії Національної бібліотеки України імені Володимира Вернадського.
Експонати для виставки зібрав Музей історичного центру міста Києва за підтримки Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації.
«Ця виставка — не просто колекція мап, вона є свідченням незламного духу нашої нації. Вона руйнує міфи, зміцнюючи зміцнює законні права України на свої історичні території», — зауважує Геннадій Надоленко, директор Дипломатичної академії України.
Виставка «Terra Ucrainorum»
Коли: до 27 жовтня, з 11.00-15.00
Де: вулиця Велика Житомирська, 2
Вхід вільний за розкладом роботи закладу.
До теми: у Бучі представили виставку вишитої мапи України.