Від початку російського повномасштабного вторгнення в Україну, музика видатного сучасного композитора постійно звучить в найрізноманітніших проєктах на підтримку України.
Завтра, 15 жовтня у Національній філармонії України відбудеться концерт творів нашого геніального сучасника, композитора Валентина Сильвестрова. Їх виконає Київський камерний оркестр під орудою диригентки Наталії Пономарчук, за участю солістки Інни Галатенко (сопрано). Партія фортепіано — Олег Безбородько.
Шанувальники класичної музики почують такі відомі твори композитора, як: серенада для струнних, кантату № 12 на вірші Тараса Шевченка, Кантату №8 на народні слова.
Афіша концерту. Фото: Національна філармонія України
Справжнім сюрпризом для столичних меломанів стане прем’єрне виконання двох нових творів видатного композитора: кантати № 11 на вірші Софії Майданської та Вікторії Шпак (світова прем’єра) та кантата № 9 на вірші Павла Тичини та Володимира Сосюри (світова прем’єра).
Твори написані для сопрано, фортепіано, арфи та камерного оркестру.
Концерт відбудеться за підтримки Dom Майстер Клас.
«Цей концерт — наш подарунок Маестро Сильвестрову до його дня народження. Валентин Васильович довгий час плекав цю музику і мріяв про її виконання», — наголошують представники компанії.
Варто зазначити, що від початку війни музика Валентина Сильвестрова — лунає в найрізноманітніших проєктах на підтримку України: на благодійному концерті в Метрополітен-опера, у Берлінській філармонії, у швейцарському Тонхалле в Санкт-Галлені та в інших концертних залах
Музику Валентина Сильвестрова виконують: Лондонський філармонічний оркестр, оркестр Литовської національної опери, Ukrainian Freedom Orchestra у рамках свого світового турне.
Утім, на думку музикознавців статус найвідомішого у світі українського композитора Валентин Сильвестров отримав задовго до війни.
Співачка Інна Галатенко. Фото: Національна філармонія України
«Сьогодні ж — на тлі руїн, смертей, болю, що лишає після себе ця жахлива війна — лагідна, ніжна, світла музика Сильвестрова набула для нас нової значущості, нового сенсу. Його твори, особливо ті, що були написані під час війни, здається, створені спеціально для того, щоби втішати, лікувати зранені душі», — зазначають організатори проєкту.
Нагадаємо, що у жовтні 2021 року майже з тим самим виконавським складом, — відбулася світова прем’єра Кантат Сильвестрова №8 та №12 на вірші Тараса Шевченка та народні слова. Тоді було здійснено запис концерту в Андріївській Церкві.
Довідка. Валентин Сильвестров — видатний український композитор, народний артист України, лауреат Шевченківської премії та низки міжнародних премій.
З 1960-х років музика Сильвестрова лунає на міжнародних фестивалях, тоді ж він увійшов до творчої групи «Київський авангард». Офіційна радянська критика писала про його твори: «формалізм», «крайні експериментальні тенденції», «вплив буржуазного Заходу».
Наприкінці 1970-х звернувся до жанрів і стилістичних норм XVII–XIX ст. Знайшов власну форму, що має характерні романсові інтонації класико-романтичної доби, просту гармонію. А специфічна манера виконання — напівголосу — створює ефект напівпрофесійного домашнього музикування, наче це не спів, а наспівування. Цьому стилю в дусі «нової простоти» Сильвестров залишається вірним і сьогодні.
Валентин Сильвестров є автором дев’яти симфоній, писав музику для оркестрів, хорів, фортепіано, а також до фільмів Кіри Муратової та Франсуа Озона.
Його твори звучать на міжнародних фестивалях вже понад півстоліття, входять до репертуару найвідоміших оркестрів і виконавців і щорічно виходять друком у багатьох престижних закордонних видавництвах.
Валентин Сильвестром першим з українських музикантів, хто віддзеркалив у своїй творчості події Революції гідності, створивши хоровий цикл «Майдан 2014», ще до розв’язки трагічних подій, єдиним, хто публічно висловлювався на підтримку Євромайдану і та публічно засудив агресивну політику кремлівського диктатора.
До теми: в кластері «Краків» представили цікаву програму до дня народження видатного композитора