Газета Financial Times публікує п’ять сценаріїв розвитку ситуації за нового президента США Трампа.
У першому з них Трамп укладає угоду з Росією та знімає з неї санкції, залишаючи Україну без гарантій безпеки.
1. «Нова угода великих держав». Рішучість Трампа уникати війни та його «нехтування демократичними союзниками» можуть призвести США до укладання «нової грандіозної угоди з Росією та Китаєм».
Нею США залишать Росії та Китаю сфери впливу у своїх регіонах, а самі сконцентруються на затвердженні домінування у своєму власному регіоні, просуваючи свої інтереси в Мексиці та Канаді, прагнучи повернути Панамський канал та отримати контроль над Гренландією.
У цьому сценарії Трамп лобіюватиме мирну угоду щодо України «без супутніх гарантій безпеки», з пом’якшенням санкцій проти Росії «і появою Путіна на вечері в День подяки в Мар-а-Лаго».
Можлива угода з Китаєм буде включати пом’якшення американських технологічних обмежень і тарифів проти Пекіна в обмін на китайські покупки американських товарів та угоди в Китаї для американських компаній, таких як Tesla. Трамп також не виявлятиме інтересу до боротьби за захист Тайваню, а «союзники США в Європі та Азії будуть змушені боротися за власну оборону в новій атмосфері відсутності безпеки».
2. «Випадкова війна». Західні союзники розпочнуть торговельну війну один з одним. Політична нестабільність поширюється в Європі, зі зростанням популістських сил, які симпатизують як Трампу, так і Путіну.
В Україні може бути погоджено припинення вогню, але в Європі побоюються, що Росія в якийсь момент відновить військові дії. Трамп неодноразово ставить під сумнів готовність Америки захищати своїх союзників.
Після чого Китай, Росія чи Північна Корея — чи якась комбінація цих держав — вирішують скористатися «західним безладдям» і розпочинають військові дії в Азії та Європі. Але «азіатські та європейські демократії опираються, і зрештою США потрапляють у конфлікт, як це сталося двічі у 20 столітті».
3. «Анархія у світі без лідерів». За цим сценарієм США, Китай, Росія та ЄС уникають прямого конфлікту. Але політика Трампа «Америка насамперед» створює вакуум лідерства у країнах.
Економічне зростання у всьому світі стримаються торговими війнами Трампа. Громадянські конфлікти у країнах третього світу посилюються. ООН ослаблена суперництвом між великими державами, а регіональні держави розв’язують конфлікти у пошуках переваг та ресурсів.
«Дедалі більше країн, таких як Гаїті, впадають у насильницьку анархію. Потоки біженців на захід зростають. Популістські партії, які зневажають ліберальну демократію, процвітають в атмосфері соціальної та економічної незахищеності», – описує можливість FT.
4. «Глобалізація без Америки». США закриваються протекціоністськими тарифами і залишають Світову організацію торгівлі.
У відповідь на це ЄС ратифікує свою нову торговельну угоду з Латинською Америкою та підписує нові угоди з Індією та Китаєм. Європа також відкриває свій ринок для китайських електромобілів та екологічних технологій в обмін на те, що китайці створюють заводи по всьому ЄС і стримують агресію Росії проти Європи.
Інтеграція глобального півдня з китайською економікою ще більше поглиблюється, і БРІКС набуває нових членів та впливу. Використання долара як світової валюти знижується.
5. «America First процвітає». У США посилюється потік інвестицій, збільшуючи лідерство Америки у галузі технологій та фінансів. Європейці та японці різко збільшують витрати на власну оборону, і цього достатньо, щоб стримати «агресію Росії та Китаю».
Американські тарифи різко знижують зростання Китаю, запровадивши китайську систему в кризу. Іранський режим руйнується від поєднання військового, економічного та внутрішнього тиску. Престиж Трампа зросте в країні та за кордоном. При цьому на американських лібералів чекають важкі часи, а деяких ворогів Трампа садять у в’язницю. Фондовий ринок сягає нового максимуму.
При цьому видання передбачає, що насправді сценарії можуть змішатися.
Запис Трамп лобіюватиме мирну угоду щодо України «без супутніх гарантій безпеки» спершу опубліковано на НОВИЙ ФОРМАТ.